Alergie

Problémy s imunitou

Výskyt autoimunitných ochorení sa každým rokom zvyšuje o 3 až 5%. Neexistuje zhoda na tom, čo tento nárast spôsobuje. Niektorí ľudia sú presvedčení, že príčinou sú vládne odporúčanie o obmedzení pobytu na slnku, ktoré prispeli k nedostatku vitamínu D. Čiastočne tomu tak bude, ale iní ľudia veria, že ide o používanie mikročastíc oxidu titaničitého ako farbiva v jedle, kozmetike a liekoch. V každom prípade, ak telo napadne imunitný systém, chronický zápal podporuje poškodenie tkanív. Ak vymeníme stravu podporujúcu zápal za stravu ktorá ho potláča, a pridáme správny životný štýl, malo by sa podariť obmedziť zápalové procesy natoľko, že by imunitný systém prestal tkanivá napádať. V minulosti sme mali diagnostikovanú Gravesovu chorobu. Osobne som ju pozoroval a zažil.

V posledných dvoch generáciách sa ešte dôraznejšie zvýšil výskyt alergií. Počas posledných 30 rokov sa minimálne zdvojnásobil. Dôvody tohto nárastu zhŕňa hypotéza o zmenenej hygiene.

Ešte pred vznikom vyšších foriem života existovali kvasinky a vláknité huby. Kvasinky sú všadeprítomné vo vzduchu, ktorý dýchame, a na všetkom jedle, ktoré jeme. Preto majú všetky zložitejšie organizmy od hmyzu po ryby či cicavce, na imunitných bunkách receptory, ktoré rozpoznajú prítomnosť kvasiniek. V priebehu času sa imunitný systém živočíchov prítomnosti kvasiniek prispôsobil. Aby mohol efektívne pracovať, využíva 1-3, 1-6 beta glukány v bunkových stenách kvasiniek - najsilnejšie modulátory imunity *. To sa týka aj ľudí. Vždy sme jedli väčšie množstvo 1-3, 1-6 beta glukánov v kvasenej potrave, ako sú chlieb či alkoholické nápoje, a menšie množstvo týchto látok ako kontaminantov na všetkých ostatných potravinách. Presuňme sa do roku 1950. Povojnové obdobie prinieslo veľa zmien. Boli vytvorené prvé syntetické fungicídy. Poľnohospodárske systémy sa stali chemickým bojiskom, kde sa kontamináciu hubami (a kvasinkami) podarilo prakticky vykoreniť. Pri výrobe alkoholických nápojov sa začala používať mikrofiltrácia, vďaka čomu z pív a vín zmizli beta glukány. Vzhľadom k nášmu životnému štýlu, ktorý nevyžaduje veľa energie, sa tiež znížil príjem kvasených potravín, ako je chlieb.

*(1-3 a 1-4 beta glukány, ktoré sa nachádzajú v obilninách ako je ovos, s nimi súvisia a zároveň sa od nich líšia. Pozitívne ovplyvňujú bakteriálnu populáciu v našich črevách (mikrobióm), ale na imunitu majú nízky priamy vplyv.)

Keď z našej stravy vymiznú 1-3, 1-6 beta glukány, adaptívna imunita sa dostane z rovnováhy a TH1 dominancia sa zmení na dominanciu TH2. To znamená, že imunitný systém bude s oveľa väčšou pravdepodobnosťou reagovať na neškodné podnety ako peľ tráv. Vzhľadom na to, že zároveň došlo k prechodu zo stravy pôsobiacej protizápalovo na stravu podporujúcu zápaly, stali sa reakcie na tieto obyčajne neškodné podnety ďaleko častejšími.

Vo farmaceutických časopisoch občas spozorujete ilustrácie inhalujúcich ľudí z 19. storočia, ktorí si liečili astmu. Tieto ilustrácie ukazujú, ako smiešna bola medicína v minulosti a aký pokrok dosiahol farmaceutický priemysel. Historické záznamy nám však tiež ukazujú, že v 19. storočí bola astma nielen vzácna, ale aj prebiehala ďaleko miernejším spôsobom a vdychovanie pary zvyčajne stačilo na to, aby sa človek trpiaci astmou mohol vrátiť do práce (alebo triedy) v priebehu pár minút. Astma tu bola aj predtým, ale vyskytovala sa oveľa zriedkavejšie, pretože potravinový reťazec obsahoval významné množstvo 1-3, 1-6 beta glukánov, a tak imunita nemala tendenciu zlyhávať. Priebeh astmy bol miernejší, pretože naši predkovia až do nedávnej doby jedli potravu s výraznými protizápalovými účinkami.

Súčasnejšie štúdie ukázali, že doplnky stravy obsahujúce 1-3, 1-6 beta glukány sú účinné, čo sa týka zmenšovania frekvencie a sily príznakov. Podľa mojich skúseností je kombinovanie tohto prístupu so stravou pôsobiacou proti zápalom ešte efektívnejšie. (U niektorých parazitov tráviacej sústavy sa vyskytuje podobný vplyv na úpravu funkcie Th1 a Th2 buniek, ale väčšina ľudí pravdepodobne uprednostní doplnky stravy pred prehĺtaním parazitov).

Tip pre profíkov: Ak chcete jesť kvasinky, pred podávaním ich zabite (napríklad mikrovlnnou rúrou), inak sa zmeníte v malý pivovar. Znie to síce smiešne, ale veľká zábava to nie je. Mnoho ľudí je alergických na manoproteíny v bunkových stenách kvasiniek, preto všeobecne odporúčam štandardizovaný a vyčistený extrakt obsahujúci beta glukány.

Odporúčanie: protizápalový životný štýl a strava upravujúca imunitu