Chronický zápal

Čo je chronický zápal?

Je to veľmi zložitý proces, ale môžeme ho zjednodušene popísať, ak bunkové štruktúry, enzýmy a látky zjednodušene nazveme medzibunkoví poslíčkovia, ktorí sa na tomto procese podieľajú a ovplyvňujú tak zónu zápalu. Zónu zápalu môžeme ďalej rozdeliť do dvoch funkčných úsekov. V prvej fáze sú udalosti z veľkej časti podmienené pomerom rôznych typov mastných kyselín v membránach buniek, čo odráža podiel týchto mastných kyselín v strave. Mastné kyseliny sú v bunkových membránach rozložené na prozápalových alebo protizápalových poslíčkov. Omega-3 mastné kyseliny z morských rýb sa štiepia na protizápalových poslíčkov, zatiaľ čo omega-6 mastné kyseliny (získané z rastlinných olejov) sa rozkladajú na prozápalových poslíčkov. V prípade, že strava obsahuje prebytok omega-6 mastných kyselín z rastlinných olejov a nedostatok omega-3 mastných kyselín, prevažujú prozápaloví poslíčkovia. Omega-6 rozkladné produkty priťahujú do postihnutej oblasti rad imunitných buniek a spôsobujú lokálny edém. Táto časť procesu nie je zvlášť deštruktívna, ale tým, že pretrhne intracelulárne útvary zvané exozómy, aktivuje druhú fázu zóny zápalu. Ide o malé vačky naplnené vysoko deštruktívnymi enzýmami zvanými MMP-matrixové metaloproteinázy. Tieto enzýmy spôsobujú poškodenie tkaniva, pretože ak sa MMP uvoľnia, narušia medzibunkovú hmotu (ECM). A práve v tejto druhej fáze hrá druhá skupina protizápalových potravinových zložiek, polyfenolov, takú dôležitú úlohu.


    ECM je jemná trojrozmerná sieť skladajúca sa z mnohých rôznych druhov mikrovlákien, vrátane kolagénu a elastínu, ktoré držia všetky naše bunky na svojom mieste a v správnej orientácii voči sebe navzájom, čo im umožňuje fungovať koordinovane a pôsobiť ako tkanivá alebo orgány. Tento matrix je veľmi dynamický a neustále sa rozrušuje a obnovuje v závislosti na potrebách tela, napríklad počas rastu alebo pri cvičení. Nadmerné uvoľňovanie enzýmov MMP pri chronickom zápale však zvyšuje rýchlosť rozpadu matrixu, až predbehne schopnosť tela matrix regenerovať. To časom vedie k pomalej erózii lokálneho matrixu a postupnej strate funkčné tkaniva. Polyfenoly tu pôsobia niekoľkými protizápalovými spôsobmi, ja však spomeniem len dva z nich. Inhibujú syntézu enzýmov MMP a inhibujú aj tie enzýmy MMP, ktoré boli už vytvorené. Matrixové metaloproteinázy sú tie iste enzýmy, ktoré vypúšťa tzv. mäsožravá baktéria. U človeka napadnutého týmito baktériami náhle uvoľnenie veľkého množstva MMP rozpúšťa mäkké tkanivo tela a kosti, čím spôsobuje obrovskú ulceráciu a stratu tkanív. Ak sa metaloproteinázy uvoľňujú v priebehu desiatok rokov pomaly a v malých dávkach (ako sa to deje v prípade chronického zápalu), spôsobujú pomalú a postupnú stratu kostného tkaniva, chrupavky, výstelky stien artérií, kože a ďalších postihnutých tkanív. Tieto straty tkaniva spočiatku postupujú nenápadne, takže si ich človek ani nevšimne, až poškodenie nadobudne taký rozmer, že začne vyvolávať symptómy, ktoré vyústia do zdravotných problémov a problémov spôsobujúcich civilizačné choroby

    A pretože lekári bývajú väčšinou privolaní, až keď sú symptómy zjavné, prichádzajú na scénu vždy neskoro. Sú ako hasiči, ktorí prídu na miesto až vtedy, keď dom zhorel takmer k základom. A keď konečne dorazia, všetko, čo majú, sú farmaceutické produkty, ktoré liečia príznaky, ale nevedia riešiť ich základnú príčinu, a sprevádza ich dlhý a nebezpečný rad nežiaducich účinkov. Mnohí lekári doteraz nepochopili, že takmer všetky symptómy, ktoré liečia, majú spoločnú príčinu i jadro - chronický zápal. Napríklad chronický zápal vo vnútri kĺbu spôsobuje pomaly narastajúce poškodenie chrupavky, ktoré sa nakoniec prejaví ako artritída -lekársky termín, ktorý jednoducho znamená zápal vo vnútri kĺbu. Ak sa chronický zápal rozvinie v kostiach, postupom času spôsobí osteoporózu. V srdci a tepnách vyvoláva ateróm a vysoký krvný tlak, v žilách spôsobuje vaskularizáciu a hemoroidy. V priedušničkách podporuje astmu, v pečeni nakoniec spôsobí hepatitídu a v mozgu bude jednou z príčin depresie a nakoniec sa vynorí vo forme neurodegeneratívnych ochorení, medzi ktoré patrí Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Inými slovami, chronický subklinický zápal je kľúčom k takmer všetkým neprenosným ochoreniam. Pretože chronický zápal spôsobuje zákernú a postupnú deštrukciu tkaniva, je dnes považovaný za hlavnú príčinu takmer všetkých chorôb súvisiacich so starnutím, a preto sa spája s rýchlejším starnutím a je sprievodným javom starnutia. Vývoj degeneratívneho ochorenia sa dlho považoval za neoddeliteľnú súčasť procesu starnutia, ale teraz vidíme, že povrchné symptómy, ako je stenčovanie chrupavky a kosti, zanášanie tepien a zvrásnenie kože majú len málo do činenia so starnutím samým. Sú to procesy do značnej miery podporované chronickým zápalom, ktorý je vyživovaný životným štýlom a stravou. A preto sa mnohé z týchto povrchných príznakov starnutia strácajú alebo sa menia vo chvíli, keď' sa tkanivá začínajú hojiť, ak chronický zápal zastavíme. Ak sa nám to podarí, presunieme sa z rýchlostného pruhu starnutia do pomalého jazdného pruhu, kde sú známky starnutia výrazne odsunuté a zdravý stredný vek sa predlží o mnoho rokov.  Rozhliadnite sa okolo seba. Všimnete si, že niektorí ľudia vyzerajú na svoj vek oveľa mladšie, zatiaľ' čo iní vyzerajú oveľa staršie, než v skutočnosti sú. Ľudia, ktorí starnú rýchlo, nielen staršie vyzerajú, ale majú zvyčajne vyšší krvný tlak, tenšie kosti, vŕzgajú im kĺby, sipia pľúca. A zatiaľ čo kozmetická chirurgia a botox môžu zvrátiť niektoré povrchné známky starnutia, ich účinok je iba kozmetický. Najväčší rozdiel medzi rýchlo a pomaly starnúcimi ľuďmi je v tom, že ľudia, ktorí starnú rýchlo, majú v tele viac chronických zápalov. Niektorí ľudia sú vystavení zvýšenému riziku chronického zápalu a zápalu sprevádzajúceho starnutie. 

Máte viac ako 50 rokov? 

Máte nadváhu? 

Držíte často diétu? 

Ste fajčiar alebo trávite väčšinu času v meste, kde ste vystavený znečistenému ovzdušiu? 

Často konzumujete pečené pokrmy, cukrovinky, vyprážané jedlá a produkty rýchleho občerstvenia? 

Bol u vás zistený vysoký krvný tlak alebo akékoľvek dlhodobé ochorenie, ktorého názov končí na-itída" (čo jednoducho znamená, že ide o zápal)?

Ak ste na niektorú z otázok odpovedali "Áno" určite máte v tele úroveň chronického zápalu, ktorú musíte ihneď znížiť, ak chcete svoje zdravie dlhodobo uchrániť.