Artritída

Ochorenie kĺbov

Existuje okolo 200 typov ochorení pohybového aparátu, ktoré sa delia do siedmich hlavných skupín. Všetky sú do určitej miery spojené s chronickým zápalom, ktorý môže mať vplyv na všetky kĺby, prípadne len niektoré z nich. Väčšina týchto ochorení spočíva v zhoršovaní porúch postihnutých kĺbov aj napriek liečeniu, a eventuálne vedie k nutnosti ich výmeny.

Množstvo náhrad stehenného kĺbu a kolena rýchlo vzrastá, a to kvôli zväčšujúcej sa obezite (ktorá preťažuje kĺby) a zmenám vo výžive, ktoré zhoršujú metabolizmus chrupaviek, a teda aj ich kvalitu.

Proces chronického zápalu ovplyvňujúceho kĺby je z pohľadu biochémie a biológie buniek rovnaký ako zápal, ktorý ovplyvňuje srdce a cievy alebo akékoľvek iné tkanivo. Nie je prekvapením, že reaguje na rovnaké protizápalové zložky stravy, najmä na omega-3 mastné kyseliny a polyfenoly.

Hoci neexistujú stravovacie odporúčania pre ľudí s reumatickou artritídou, vedci zistili, že strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny, antioxidanty a zlúčeniny rastlinného pôvodu zásobuje telo účinnými protizápalovými látkami. Tieto látky sú súčasťou stravy zodpovedajúcej Stredomoriu: rýb, olivového oleja, ovocia, zeleniny orechov / semien a strukovín. Tato strava bola v menej rozsiahlych štúdiách hodnotená z hľadiska vplyvu na poruchy kĺbov. Výsledky ukázali zmiernenie bolesti, rannej stuhnutosti, prejavov ochorenia a zlepšenie fyzických funkcií.

Ukázalo sa, že zvlášť vhodné sú ryby z chladných vôd s veľkým obsahom omega-3 mastných kyselín, podobne ako olivový olej. Vedci zistili, že polyfenoly v extra panenskom olivovom oleji majú výrazný vplyv na zápal a pomáhajú pri poruchách kĺbových chrupaviek. Skoršie štúdie ukázali, že polyfenoly inhibujú funkciu enzýmov (COX-1 a COX-2), ktoré sú spojené so zápalom. Novšie štúdie tvrdia, že tiež obmedzujú fungovanie enzýmov MMP, ktoré sa podieľajú na rozklade tkanív.

DOLEŽITÉ FAKTY:

Výskyt artritídy

  • Medzi rokmi 2013 a 2015 bolo s niektorou formou artritídy či iného zápalového stavu ovplyvňujúceho kĺby v Spojených štátoch diagnostikovaných okolo 54,4 miliónov dospelých (22,7 %)
  • Najbežnejšia forma artritídy je osteoartritída. Medzi ďalšie bežné ochorenia patria dna, fibromyalgia a reumatoidná artritída.

Očakávania do budúcnosti

  • Odhaduje sa, že v roku 2040 bude artritída medicínsky diagnostikovaná u 78 miliónov (26 % ) obyvateľov USA starších ako 18 rokov.

Hlavná príčina postihnutia

  • Artritída a príbuzné choroby boli v posledných 15 rokoch najčastejším dôvodom postihnutia medzi dospelými obyvateľmi Spojených štátov. Zdroj: https://www.cdc.gov/arthritis/data statistics/arthritis-related-stats.htm

Odporúčanie: protizápalový životný štýl a strava.