Neplodnosť

Plodnosť- neplodnosť

Pre páry, ktoré chcú deti, je čoraz ťažšie to dosiahnuť. Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že neplodnosť celosvetovo ovplyvňuje až 80 miliónov párov. Problém sa nevyskytuje všade, v niektorých krajinách je trend jasne negatívny, zatiaľ čo v iných sa situácia príliš nemení. Veľké dopady vidíme na západe a napríklad v Indii situácia vyzerá podobne. V Afrike sa tento trend ešte neprejavil. Tieto regionálne zmeny v plodnosti sú jedným z dôvodov, prečo niektorí nekompetentní a nezodpovední politici podporujú nezákonnú masovú migráciu.

Jeden z dôvodov klesajúcej pôrodnosti je ten, že plodnosť vrcholí u oboch pohlaví okolo 30. rokov života. Mnoho párov v rozvinutých krajinách zakladá rodinu oveľa neskôr. Neplodnosť sa však stále častejšie vyskytuje aj u mladých mužov a žien. Miera ženskej plodnosti v posledných rokoch klesla, množstvo testosterónu u mužov, počet spermií a ich kvalita sa zhoršujú už aspoň generáciu. Kvalita spermií je komplexný a súhrnný ukazovateľ, ale aby sme lepšie popísali, čo sa deje: percento normálne tvarovaných a normálne pohyblivých spermií veľmi dôrazne kleslo, a to aj u mladých a "zdravých" mužov.

Zmenšujúca sa plodnosť mužov i žien (schopnosť vytvárať zdravé vajíčka a spermie) je zavinená rovnakými skupinami problémov: zlou výživou, obezitou, meniacou sa hladinou pohlavných hormónov, necitlivosťou na inzulín a chronickým zápalom. Všetky tieto javy spôsobuje nadmerne sedavý životný štýl, ktorý je sprevádzaný konzumáciou nekvalitného jedla. A najmä rozmach požívania ultraspracovaného jedla - podporovaný bezohľadným potravinárskym priemyslom - sa podieľa na tom, že zlá výživa, obezita a chronický zápal sú takmer všade. Epidémiu chronického zápalu je vidieť v hrozivo vyzerajúcich štatistikách verejného zdravia a v miere početnosti degeneratívnych ochorení. Zvyšujúca sa neplodnosť je len ďalším prejavom tohto problému.

Tvorba vajíčok a spermií je vysoko komplexný proces, ktorý zahŕňa jemne kontrolované (fyziologické) úrovne zápalu. Na druhú stranu, prehnaný stres spôsobený zápalom a oxidáciou poškodzuje tvorbu ako vajíčok, tak spermií, a spôsobuje problémy s počatím. Určité živiny majú kľúčovú úlohu. Veľký podiel omega-6 a omega-3 mastných kyselín koreluje s neplodnosťou, zatiaľ čo väčší príjem protizápalových omega-3 mastných kyselín bol spojený s vyšším počtom spermií u mužov a lepšou plodnosťou mužov i žien. Ďalšie živiny sú taktiež významné.

Vedci z Harvard T.H. Chan School of Public Health a Harvard Medical School nedávno zverejnili recenziu štúdií, ktoré sa venujú vplyvu stravy na plodnosť. Zistili, že u žien snažiacich sa otehotnieť prirodzenou cestou zlepšovala plodnosť kyselina listová, vitamín B12, omega-3 mastné kyseliny a strava bohatá na živiny, ktoré pôsobia proti zápalu. Oproti tomu ultraspracované jedlá spôsobujúce zápal mali vplyv negatívny.

Nakoniec, dôkazy hovoria celkom jasne. Páry, ktoré chcú splodiť potomka, by mali prejsť zo stravy podporujúcej zápal na stravu, ktorá proti zápalu pôsobí a je bohatá na živiny. V mnohých prípadoch ide o lepšiu a lacnejšiu možnosť, než sa podrobiť lekárskemu riešeniu neplodnosti. Znamená to vzdať sa rýchleho občerstvenia a nekvalitných jedál, jesť viac neupravených potravín a, ak je to potrebné, brať doplnky stravy pôsobiace protizápalovo.