Paradentóza

V ústach

Jedna z najčastejších zápalových chorôb je gingivitída. To je lekárske označenie pre chronický zápal ďasien. Súvisí s krvavými škvrnami na umývadle, ktoré sa tu objavia, keď vypľujete vodu pri čistení zubov; rovnako tak súvisí so zápachom z úst. Nespôsobujete ho priamo vy, ale baktérie, ktoré žijú okolo vašich zubných krčkov spoločne s rozkladajúcimi sa zvyškami jedla.

Krvavé škvrny by ste nemali ignorovať, pretože neliečená gingivitída vedie k zápalu ozubice, pri ktorom dochádza k ničeniu kosti v čeľustí okolo zuba či zubov. Tento stav je zatiaľ neliečiteľný a spôsobuje väčšiu stratu zubov než zubný kaz. Tiež narušuje tvar čeľuste.

Takmer všetci majú aspoň slabú gingivitídu.

Aj ak dodržiavate správnu ústnu hygienu, gingivitída môže byť stále spôsobená baktériami žijúcimi v zubnom povlaku a kameni, ktorý sa na zuboch postupne ukladá. To je najbežnejšia pričíňa gingivitídy, preto je veľmi dôležité zbavovať sa povlaku. Ďalšie príčiny gingivitídy zahŕňajú lieky ako fenytoín a cyklosporín, ale aj obyčajnú zlú výživu, ktorá je vďaka nášmu životnému štýlu s minimálnym výdajom energie a priemyselne spracovanými potravinami veľmi bežná. To vysvetľuje, prečo takmer polovica všetkých dospelých v USA má zápal ozubice, podobne je to aj v iných krajinách, kde sa konzumuje veľké množstvo spracovaných a ultraspracovaných potravín.

Akoby stratené zuby nestačili, môže to byť ešte horšie. Chronický zápal ďasien spôsobuje vytváranie zlúčenín podobných hormónom, ktoré sa dostávajú do slín. Spoločne s kokteilom bakteriálnych toxínov ich potom prehĺtame. Potom sa dostávajú do krvi. A zdá sa, že to súvisí so zvýšenou pravdepodobnosťou cukrovky, srdcových chorôb a zhubných nádorov pažeráka, prsníka, pankreasu a žlčníka. Riziko je ešte väčšie, ak kombinujete zlú ústnu hygienu s fajčením.

Niekoľko krvavých škvŕn v umývadle neznamená koniec sveta, ale ak problém pretrváva a zhoršuje sa, vyššie spomínané zdravotné problémy budú ďaleko pravdepodobnejšie.

Čistenie zubov a používanie zubnej nite (alebo medzizubných kefiek) je dobrou investíciou do vášho dlhodobého zdravia. Avšak aj najlepší spôsob čistenia, a dokonca elektronické kefky, neodstráni všetok povlak. So zubným kameňom si potom neporadí vlastne vôbec. Vďaka tomu sa dostávame späť k povlaku. Čo to je? A čo je zubný kameň?

Zubný povlak je sliz či biofilm vytváraný baktériami žijúcimi v ústach. Tieto baktérie nemôžu byť odstránené čistením zubov či ústnymi vodami, zostávajú v ústach, pretože sa dokážu rýchlo zachytiť o zlúčeniny na povrchu ďasien a zubov a tiež v biofilme. Biofilm funguje ako biolepidlo, ktoré umožní baktériám zostať v ústach a nedostať sa do kyslého kúpeľa v žalúdku, ktorá by ich zabila.

Povlak sám o sebe nie je taký nebezpečný, navyše väčšinu z neho denne odstraňujete pri čistení zubov. Pokiaľ ale na zuboch zostane viac ako deň, minerály zo slín sa pripoja k biofilmu a dôjde ku zvápenateniu, vzniku zubného kameňa. Ten je oveľa tvrdší ako biofilm a nedá sa odstrániť čistením. Preto je vhodné pravidelne chodiť k zubárovi a nechávať si zubný kameň odstraňovať. To môže byť trochu bolestivé, ale robíte to (aspoň dúfam) preto, aby sa neobjavili vážnejšie problémy a mohli ste si užívať svoje zuby čo najdlhšie.

Menej bolestivou a zvyčajne lacnejšou možnosťou sú morské riasy. Navyše to s nimi zvládnete sami.

Bežné morské riasy ako chaluha bublinatá (Fucus vesiculosus) a wakame (Undarici pinnatifida) obsahujú zlúčeniny nazývané fukoidany, ktoré obmedzujú rast ústnych baktérií a zabraňujú im vytvárať biofilm. Vďaka obmedzeniu tvorby biofilmu zamedzujú fukoidany nahromadeniu zubného kameňa a chránia pred gingivitidou.

Tieto látky v riasach patria medzi polysulfátované oligosacharidy, čo je informácia, ktorú môžete ihneď zabudnúť. (Pre záujemcov: pripomínajú heparín a v prípade konzumácie veľkého množstva môžu ovplyvňovať zrážanlivosť krvi.)

Keď jete správne riasy, niektoré z fukoidanov sa vstrebú v črevách a dostanú sa do krvného obehu. Odtiaľ sa dostanú až do žliaz medzi vašimi zubami, a nakoniec až do tekutiny, ktorá krčky zubov obmýva. Tento mechanizmus je súčasťou vrodenej imunity, podobne ako kyselina v žalúdku či riasinkové bunky, ktoré sa nachádzajú na stenách dýchacích ciest. Keď sa fukoidany dostanú k zubným krčkom, baktérie spôsobujúce zubný povlak sa uvoľnia a vyplavia preč. To je podobné ako používanie brusnicového džúsu alebo L-manózy na vyčistenie močových ciest.

Fukoidany znižujú množstvo povlaku aj zubného kameňa u ľudí a zvierat. Fungujú ako prídavná zubná kefka, ale čistia aj časti úst, kam sa bežná kefka nedostane. Dokážu oveľa viac. Osobne som zistil, že ak ich užívate pravidelne, nahromadený zubný kameň zo zubov skrátka opadá. Prečo sa to deje, už vieme, zahŕňa to akúsi sabotáž procesu vedúceho k ukladaniu zubného kameňa.

A na koniec tu máme ešte bonus. Fukoidany cirkulujú aj v krvi a zabraňujú prichyteniu baktérií na umelú srdcovú chlopňu, umelý stehenný kĺb či koleno. Som si celkom istý, že dokážu zabrániť pooperačným sepsám.

Pozor. Vo veľkom množstve môžu fukoidany mať vedľajšie účinky, medzi ktoré patrí znížená zrážanlivosť krvi. Mnoho ľudí to uvíta (ak jete príliš veľa priemyselne spracovaných potravín, máte zrážanlivosť pravdepodobne zvýšenú), ale ide o problém u ľudí, ktorí berú lieky proti zrážanlivosti krvi. Túto záležitosť preberte so svojím lekárom.

Medzi ďalšie vedľajšie účinky patrí zvýšená citlivosť voči chemoterapii a ochrana proti vedľajším účinkom spôsobeným chemoterapiou. Tieto vedľajšie účinky sú pozitívne, čo je u prírodných zlúčenín celkom časté. Napriek tomu, ak by ste, nanešťastie, ochoreli na rakovinu a nepovedali svojmu onkológovi o užívaní fukoidanov, mohli by ste sa dostať do problémov. Mnoho onkológov totiž využíva takú veľkú dávku liečiv, aká je len možná. Ak sa neobjavia známky poruchy organizmu, je možné, že dávku zvýšia, a tým vám spôsobia problémy. Videl som veľa takýchto prípadov.

Fukoidany majú samy o sebe množstvo protirakovinových vlastností. To vysvetľuje, aspoň čiastočne, prečo je množstvo niektorých zhubných nádorových ochorení menšie v krajinách, kde sa hnedé riasy bežne konzumujú.